Prečo som napísala knihu?

1712183 - fotka1712183 14. marca 2019 o 11:53

Otázky “PREČO” sa zdajú byť na jednej strane detinské – na strane druhej až také silné, hlboké, idúce k podstate, možno až príliš tvrdé, dokonca pre niekoho neslušné, že sa v dospelosti prestali používať. Ja “PREČO” použijem, lebo mieri k podstate.

PREČO som napísala knihu? Moju prvú tlačenú knihu a druhú e-knihu? A navyše knihu na ťažkú tému, ktorej sa ľudia skôr boja, od ktorej skôr utekajú. A napriek tomu alebo práve preto som ju napísala. Čítajte prosím ďalej, pomenujem 3 hlavné motívy, prečo som tak urobila.

O čom to hovorím? O akej knižke? O čom je? Pre koho je určená? Ako čitateľovi pomôže? Čo ňou čitateľ získa? Kde nájdem viac informácií o obsahu knižky? Kde môžem knižku získať? Koľko stojí? Je len v elektronickej forme alebo aj v klasickej papierovej forme?

Hovorím o tejto mojej knižke, dala som jej názov “KĽÚČ OD KONFLIKTU”.

Dlho som si myslela, že istí ľudia problémy majú – a iní nie. Dlho som bola presvedčená, že istí ľudia problémy prevažne vytvárajú a istí ľudia ich prevažne riešia. Dlho som vnímala, že niektorí ľudia sa z problémov vyzujú a iní sa v nich topia. Dlho som verila, že jedinou správnou cestou je predchádzanie problémom – že je možný život bez problémov. Dlho som sa domnievala, že schopnosť riešiť problémy človek dostáva alebo nedostáva do výbavy už pri jeho narodení, a ďalej nič – bodka. Dlho som žila v názore, že keby sa dalo riešeniu problémov naučiť, tak by sa to predsa učilo v škole ako hlavný predmet. Dlho som pozorovala, študovala, pracovala a hlavne žila život plný problémov a konfliktov…, aby som včas pochopila, že konflikty sú nevyhnutnou súčasťou života. Majú ich všetci. Ľudia sa líšia hlavne spôsobom ich riešenia. Zvládanie problémov a riešenie konfliktov sa dá naučiť. Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať = to je hlavná myšlienka knižky.

Moja knižka nemá ambíciu byť najlepšou v teórii o konfliktoch ako vede, táto knižka nemá ambíciu byť súhrnom citátov rôznych teoretikov bez praktického uplatnenia. Moja knižka má ambíciu byť najlepšou pre prax, pre každodenný život širokej populácie, pre okamžité uplatnenie v živote čitateľa a tak zlepšenie jeho života.

Moja knižka nemá ambíciu byť peknou obrázkovou knižkou. Moja knižka má ambíciu byť praktickou obsahovo bohatou a užitočnou pre život, každá kapitola plná poznatkov a praktických informácií, názorov a myšlienok k téme. Má ambíciu byť knižkou o konfliktoch a s nimi súvisiacich dôležitých témach.

Moja knižka nemá ambíciu byť knižkou na jedno použitie, na jeden večer, na jednu noc, na prečítanie na jeden dúšok a dosť. Moja knižka má ambíciu byť knižkou na ploche vášho pc, vo vašej čítačke alebo vo vašej rodinnej knižnici, s možnosťou nazretia do jej kapitol opakovane podľa potreby.

Moja knižka nemá ambíciu o niečom čitateľa presviedčať, táto knižka nemá ambíciu očakávať absolútny súhlas čitateľa s každým z jej vyše 50 500 slov. Moja knižka má ambíciu dať čitateľovi príležitosť získať aj takýto, možno iný, pre niekoho nový, ale určite mojim životom overený pohľad na konflikty.

Moja knižka nemá ambíciu byť perfektná v gramatickom alebo grafickom prevedení. Moja knižka má ambíciu dať čitateľovi pocítiť vôňu človečiny, preto je písaná ľudskou rečou a s láskou pre ľudí, ktorí ju podvedome hľadajú, určite nájdu a po jej dočítaní si povedia: „Konfliktov sa už nebojím!“

V knižke využívam symboliku zámok a kľúč v jej názve, v grafike aj v logike – konflikt predstavuje zámok a riešenie predstavuje kľúč. Na to, aby som dvere otvorila, potrebujem použiť správny kľúč – nie poznať do detailov každú súčiastku zámku a jej mechanizmus. Aký kľúč použijeme je v našich rukách – zloženie zámku nie.

3 hlavné dôvody, prečo som napísala túto knižku:

1, lebo som to tak veľmi veľmi chcela, až som musela – ale to “musieť” vychádzalo z môjho vnútra, nie z vonku. Ako sa v slovenčine povie, keď niečo veľmi veľmi chcete – až tak veľmi to chcete, že to musíte urobiť? Hľadám na to správny výraz… že by poslanie? Ja chcem robiť tento svet lepším, chcem meniť tento svet k lepšiemu – svojim dielom, svojim príspevkom. Aj touto knižkou – napísanou ľudskou rečou pre všetkých ľudí. Svet dnes, na začiatku 3.tisícročia, potrebuje viac tvorcov pokoja ako provokatérov konfliktov.

2,lebo som presvedčená, že pomôže ľuďom v ich bežnom každodennom živote. Širokej verejnosti, popoulácii. Že to, čo ja viem, čo som ja zažila, naštudovala, získala … môže poslúžiť, pomôcť a uľahčiť život ostatným, ktorí o to majú záujem. V škole nás učili všeličo, ale ako zvládať konflikty nie. A pritom to potrebujeme zjavne v živote častejšie, ako poznatky rôznych školských predmetov. Ani práci s mobilným telefónom, s internetom, so sociálnymi sieťami, atď. nás v škole neučili, a ako ju bravúrne denne zvládame – lebo to potrebujeme. Aj zvládať konflikty denne potrebujeme, tak si “učivo” môžeme “dobrať”. Samoštúdiom, aj touto knižkou.

3,lebo som knižku chcela ako darček (present) pre mojich platiacich klientov (koučing, mediácia), ktorý oni dostanú zdarma v elektronickej alebo tlačenej forme (podľa ich výberu).

Zhrniem to, 3 hlavné dôvody napísania mojej prvej knihy sú 3P : poslanie + pomoc + present. A keď by som z nich mala vybrať iba 1 dôvod – ktorý by to bol? Pomoc, pomôcť ľuďom zlepšiť ich život.

Isto, dôvody sú aj ďalšie – ako napr. lebo sa mi nechcelo opakovať niektoré odpovede a názory dookola, možno nie vždy rovnako podrobne a jasne, a preto sa mi zdalo jednoduchšie odkázať pýtajúceho sa na moju e-knižku, kde nájde odpovede. Lebo som e-knižku chcela dať čitateľom k dispozícii na mojom webe počas 24 hodín, 7 dní v týždni. Lebo som knižku chcela používať ako osobnú vizitku, ….Môj prvotný zámer bol napísať e-knižku, e-book ako sa bežne preberá výraz z angličtiny. E-knižku som písala vo veľkosti A4 na výšku, aby sa dobre čítala. Preto e-knižku, aby bola ľuďom k dispozícii na mojom webe stále počas 24 hodín a 7 dní v týždni. Moju e-knižku už môžete získať aj v kníhkupectve Martinus.sk a pre bratov Čechov aj v Martinuse.cz.

Po zverejnení e-knižky som bola plná očakávania, aké budú reakcie jej prvých čitateľov – ľudí, ktorým je knižka určená, ľudí ktorí ma nepoznajú, ktorí sa so mnou nikdy nestretli, nevideli ma, nepočuli, pre ktorých som cudzia osoba. Nikdy v živote nezabudnem na prvú vetu prvej spätnej väzby ku mojej prvej knižke. Chcete vedieť, ako znela – keď ma tak dostala? “Z knižky je cítiť, že bola písaná s láskou.” Logicky by mohla nasledovať otázka, že ako z knižky o konfliktoch možno cítiť lásku? Ja som šťastná že cítiť, lebo tak bola naozaj písaná. Táto prvá veta prvej spätnej väzby je od pani Martiny Michalíkovej z Bratislavy. Jej celú spätnú väzbu ako aj ďalších čitateľov mojej knižky si môžete prečítať tu >>> kluc od konfliku,dodkadanova, jozefa danovaTlačenú verziu knižky som viac iba uvažovala ako plánovala niekedy do budúcna, keď vychytám prvé muchy, otázky a nejasnosti k e-knižke. Táto moja úvaha sa však zrealizovala krátko po zverejnení e-knižky, a to na základe pozitívnych spätných väzieb a záujmu jej čitateľov. 9 kapitol vošlo na 224 strán formátu A5.

Tlačenú knižku si teraz môžete zakúpiť vo veľkých aj menších kníhkupectvách na Slovensku aj v Čechách. Objednať sa dá aj na mojom webe www.dodkadanova.sk. Zdarma ju dostávajú ako darček moji klienti po prvej platenej hodine koučingu alebo mediácie. Poteší, keď sa moja knižka do sveta aj dostala a poslala mi foto z ďalekééého ostrova. Tak, príjemné a pre váš každodenný život užitočné čítanie želám všetkým!♥
Dodka Danová
mediátor+kouč
» dodkadanova.sk
Komentáre k článku:


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa