Nomen omen

argentaArgenta 22. decembra 2018 o 23:38

Ako to vyzeralo u vás pri výbere mien pre vaše deti? Vždy som obdivovala, keď v tom mali páry jasno už od samotného zistenia skutočnosti, že čakajú prírastok. U nás to bolo ťažké. Museli sme vybrať naraz dve chlapčenské mená, tie, ktoré sa páčili mne, u manžela neprešli, a naopak. Už som počula aj také rady, aby sme to nechali až na samotný pôrod a keď deti uvidíme, rozhodneme sa pre mená. Pre mňa to predstavovalo riziko. Čo ak by som rodila v plnej anestéze a o menách by rozhodoval len manžel sám? Toto sa nesmie stať :) Nakoniec sme sa zhodli. Úplne nečakane, priamo pri Štedrovečernom stole. Bude to pre mňa vždy krásna spomienka, ako nám to zrazu bolo úplne jasné. Každý má svoj príbeh o výbere mien pre svoje deti. A nikto by svojmu dieťaťu nedal meno, ktoré sa mu nepáči. Preto nikdy nechápem to pohrdlivé vyjadrovanie sa o menách detí iných ľudí. Stretla som sa s tým veľakrát. Smutné, že najčastejšie na detských ihriskách. To sa vám to meno páči? To dostal meno po dedovi? Nevadí vám, že je strašne staromódne? Prípadne som postrehla posmešné úškrny, keď som volala na jedného zo synov. Milé ihriskové matky s falošnými úsmevmi, pre mňa je meno Pavol krásne, pre to som ho svojmu synovi dala. Nesmejem sa ani jednému z Damiánov a Sebastiánov, ktorých neustále okolo seba stretám. Lebo som presvedčená, že tie mená vybrali matky pre svoje deti s láskou. Každý má svoj príbeh, ktorý stojí za výberom mena. Jedinečného mena pre svoje jedinečné dieťa. Nomen omen.
Komentáre k článku:
 • používateľ nemá avatarAeliss 24. decembra 2018 o 17:09

  Ja som nechala vyber mena pre dceru na manzelovi :)
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarArgenta 27. decembra 2018 o 21:30

  @Aeliss (24.12.2018 17:09)

  Moj muz ma prekvapil, ked sme este nevedeli, ze cakame chlapcov, dievcenske mena, ktore vyberal sa mi pacili. Ale pri chlapcoch... to som nemohla tym detom urobit :)
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarPherenike 29. decembra 2018 o 21:23

  Staršiemu som vybrala meno ja. Manžel.chcel dať meno po sebe, svojom otcovi, dedkovi.. nakoniec súhlasil s mojim výberom a dohodli sme sa, že druhému vyberie on. 8,5 mesiaca sme nevedeli čo to bude a keďže bolo tehotenstvo uuuuplne iné, tak sme si mysleli, že to bude dievčatko. Nakoniec sme zistili, že chlapec a vtedy padlo jednoznačne jeho meno.
  @zareaguj
   1x tomas


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa