- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Hendikepy
-
VIDEO Takú radosť ste ešte nevideli! Chlapček na vozíčku skáče na trampolíne
Aj ľudia na vozíčku môžu viesť plnohodnotný život a robiť to, čo zdraví ľudia. Deti milujú skákanie na trampolíne a tie s postihnutím snáď ešte oveľa viac.
-
Trinásťročný Denis je autista, maľuje spamäti hrady a kostoly. Bude mať svoju prvú výstavu
Rozpráva málo a stručne. Jednoslovne, nanajvýš dvojslovne. Má rád matematiku, systém, poriadok, nemennosť. Maľuje nádherné obrázky, najmä krajinky a stavby – hrady, kostoly, domy, mestá. Mnohé dokáže nakresliť spamäti. Trinásťročný Denis je autista a od 2. apríla bude mať v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči svoju prvú výstavu.
-
Každý druhý pacient so zriedkavou chorobou je dieťa
Zriedkavých chorôb existuje asi šesť až osemtisíc, 80 percent z nich má genetický pôvod. Každý druhý pacient je pritom dieťa, 35 percent z nich sa nedožije prvého roku života, 30 percent detí neoslávi svoje piate narodeniny.
-
Na Slovensku sú v najťažšej situácii matky postihnutých detí, hovorí právnička
V najťažšej životnej situácii sa na Slovensku nachádzajú matky zdravotne postihnutých detí. Myslí si to právnička Katarína Fedorová, ktorá sa venuje sociálno-právnemu poradenstvu pre ľudí so zdravotnými problémami.
-
Kým mamičky riešili odgrgnutia a teploty, ja to, či sa mi dieťa ráno zobudí alebo nie
Keď prišla na svet, dávali jej pár dní života. Predčasne narodené dievčatko s masívnym krvácaním do mozgu štvrtého stupňa, štvorkomorový hydrocefalus... Keď mala pár dní, zavolali k nej pravoslávneho kňaza. „Nechcela som, aby zomrela nepokrstená,“ spomína jej mama Veronika. Dnes je z Laury desaťročná tretiačka, ktorá sa na pohľad ničím nelíši od spolužiakov.
-
Dara Rolins prosí o dve percentá z dane pre vážne postihnutú Paulínku. Zverejnila fotku, kde je spolu s dievčatkom
Osemročná Paulínka Pechovská z Levíc prišla na svet cisárskym rezom v 31. týždni tehotenstva, problémom bolo predčasné odlučovanie placenty. Vážila len 1,1 kilogramu, pretože nemala v maternici dostatok živín. Od narodenia sa musela vyrovnávať s celým radom diagnóz. Jej rodičia potrebujú peniaze, aby mohli zaplatiť nevyhnutné terapie.
-
Žilinskí futbalisti pomohli detskej poliklinike a jej pacientom na vozíčkoch
Exhibičný zápas pri 110. výročí klubu, dražba dresov, ale aj vlastné finančné príspevky hráčov vyniesli takmer 17-tisíc eur, za ktoré futbalisti kúpili žilinskej detskej poliklinike bezbariérovú plošinu.
-
V Trnave otvorili prvú škôlku pre deti s autizmom
Špecializované zariadenie pre deti od troch do siedmich rokov, ktoré majú poruchu autistického spektra či iné vývinové poruchy, otvorili v Trnave. Bude fungovať ako materská škôlka, jeho kapacita je desať detí. Pre túto vekovú kategóriu je to prvé zariadenie tohto typu v Trnavskom kraji.
-
Maličká škola v Záhradnom prijíma aj deti, ktoré inde odmietli. Kamilka s Downovým syndrómom nechce po vyučovaní domov
Druháčka Kamilka má Downov syndróm. Nechodí do žiadnej špeciálnej školy, ale navštevuje „bežnú“ vidiecku školu v Záhradnom v prešovskom okrese. Do iných škôl ju prijať odmietli. Slovo bežná sme dali do zátvoriek úmyselne, pretože táto škola tak celkom bežná nie je.
-
Ako mať z víťazstva naozaj radosť? Malí hendikepovaní pretekári na tomto videu nás učia fair play
Pozrite si preteky hendikepovaných detí a ich zmysel pre fair play. Viete si predstaviť také niečo na olympiáde? Asi sotva. Svet by si však takýchto víťazov určite zapamätal prinajmenšom rovnako ako svetových rekordérov.
-
Múzeum v Skalici umožní nepočujucim výklad v posunkovej reči, stačí načítať QR kód
V skalickom múzeu začali návštevníkom pri jednotlivých exponátoch ponúkať QR kódy. Tie si môžu sluchovo postihnutí načítať do svojich telefónov, prípadne tabletov a získať sprievodcovský výklad v posunkovej reči.
-
Zbierka Biela pastelka opäť pomôže nevidiacim
Výnos zo zbierky sa použije na výcvik chôdze s bielou palicou, kurzy Braillovho písma či práce s rôznymi kompenzačnými a optickými pomôckami.
-
Neskutočná žena! Sama s podlomeným zdravím, no neúnavne pomáha iným. Marcela Václavková Konrádová: „Vo všetkom hľadám to pozitívne.“
Má za sebou 24 operácií a dlhé pobyty v nemocniciach, môže sa „pochváliť" dlhým zoznamom diagnóz. Napriek tomu sa neúnavne snaží zlepšovať život iných ľudí. „Náročné situácie sa mi žiaľ nevyhýbajú, a tak som sa časom naučila otočiť ich vo svoj prospech," hovorí Marcela Václavková Konrádová, riaditeľka pomáhajúcej organizácie Prístav nádeje, koučka osobného rozvoja či autorka knihy Prebuď sa a žiar na svojej ceste.
-
Výťažok z Plesu v opere umožní spoločné vzdelávanie postihnutých a zdravých detí
Peniaze získané z Plesu v opere, ktorý sa koná dnes 12. januára, pomôže hendikepovaným deťom, aby sa nemuseli vzdelávať oddelene od svojich zdravých rovesníkov, ale spolu s nimi.
-
Chcú vydať knižku pre rodičov nepočujúcich detí. S takýmto videom darcov určite zoženú!
Šikovná publikácia Sprievodca poruchou sluchu pre rodičov chce v zrozumiteľnej podobe poskytnúť informácie, ktoré potrebujú rodičia s nepočujúcimi deťmi. Peniaze sa vyberajú na portále www.dobrakrajina.sk.
-
Súťaž o naj príbeh na ahojmama.sk má svojich výhercov
Hlasovanie o najlepší príbeh na ahojmama.sk sa skončilo. V redakcii sme vyžrebovali výhercov.
-
Ako žiť bežný život s hendikepovaným dieťaťom, pomôžu rodinám odborníci
Rodinám s malými deťmi, ktoré trpia zdravotným postihnutým, budú v Ružomberku pomáhať odborníci. Priamo u nich doma sa ich budú snažiť naviesť na to, aby žili podľa možností čo najnormálnejší život, neboli príliš upätí na dieťa.
-
Ocenenie Vnímavá škola dostala aj maďarská základka v Moldave nad Bodvou. Začlenila rómske a sociálne znevýhodnené deti
Ocenenie Vnímavá škola získalo deväť škôl z rôznych regiónov Slovenska. Nezisková organizácia Eduma tak vyzdvihla školské zariadenia, ktoré sa snažia začleniť do vzdelávania aj žiakov s hendikepom, inou etnicitou alebo s poruchami učenia.
-
Zdravotne postihnuté deti sa učia oddelene, zmeniť to chce Škola inkluzionistov
Deti so zdravotným znevýhodnením sa často stretávajú s odmietnutím na bežných školách, ktoré im nedokážu zabezpečiť podmienky na spoločné vzdelávanie sa s ich kamarátmi, a musia byť umiestnené do špeciálnych škôl.
-
„S Dominikom je na vozíčku celá naša rodina,“ hovorí mama neskutočného mladého muža
Hneď v deň narodenia musel Dominik Drdul z Trnavy absolvovať svoju prvú operáciu v živote. Nasledovalo ich ešte veľa. Ako ale hovorí jeho mama Terézia Drdulová, všetko vždy znášal veľmi statočne. Dnes je z neho spokojný vysokoškolák.