Strie, strie a zasa strie. Čo na ne platí?

PR článok, 18. augusta 2022 o 00:00

Drobné jazvičky sú nechcenou spomienkou nielen na tehotenstvo. Strie môžu potrápiť aj dospievajúcu mládež či osoby s nadváhou. Ako strie vznikajú a čo na ne platí? Poďte to s nami zistiť!


Čo sú strie a ako vlastne vyzerajú?
Ide o ružové a červenofialové jazvičky, ktoré postupne blednú. Sfarbenie strií sa líši v závislosti na čase vzniku. Čerstvé strie môžu byť vypuklé, červené s nádychom do fialovej farby. V priebehu ďalších rokov postupne blednú a na povrchu sa vytvára tenká vrstva kože, ktorá je vrytá hlbšie do pokožky.

Čo všetko môže vznik strií ovplyvňovať?
Počas deviatich mesiacov, kedy budúce mamičky čakajú na malý zázrak prírody, dochádza k prirodzeným zmenám na ich tele. Jedným z najčastejších problémov, ktoré budúce mamičky trápi, sú práve strie. S rastúcim bruškom vzniká i riziko vzniku strií. Štatistiky uvádzajú, že dokonca 90 % žien sa v tomto období vytvorili strie. Nielen kvôli prudkému zvýšeniu váhy však u tehotných žien dochádza k vzniku strií, veľkú úlohu zohráva tiež genetika. Ak mala vaša mama v tehotenstve strie, je veľmi pravdepodobné, že sa strie objavia i na vašom tele. A ďalším faktorom vzniku strií je tiež vek matky, k strate elastínu a kolagénu totiž nedochádza len počas tehotenstva, ale tiež s rastúcim vekom, preto berieme tiež vek ako jeden z faktorov.

Ohrozené nie sú len budúce matky.
Okrem budúcich mamičiek môžu strie nepríjemne potrápiť aj deti v puberte, kedy vplyvom rýchleho rastu dochádza k naťahovaniu kože a jej následnému porušeniu. U detí sa najčastejšie objavujú v oblasti paží či na chrbte, u dievčat to môže byť i v oblasti pŕs.

Ako predchádzať striám v tehotenstve?
Už v prvých týždňoch tehotenstva býva pokožka menej pružná, a preto pokiaľ chcete proti striám efektívne zakročiť, je potrebné začať hneď v začiatkoch.
Je úplne zrejmé, že najlepším spôsobom ako predísť vzniku strií je správna a pravidelná starostlivosť a pohyb. Masírujte a premazávajte svoju pokožku vhodným krémom i niekoľkokrát denne. Len takto udržíte pokožku dostatočne pružnú a dobre prekrvenú. Zamerajte sa na prípravky určené priamo na strie. Zvoľte napríklad rokmi osvedčený telový krém Elasti-Q® Exclusive, ktorý je určený hlavne pre tehotné a dojčiace ženy, ale odporúča sa používať i po pôrode, kedy napomáha odstrániť už vzniknuté strie. Prípravok obsahuje kombináciu elastínu, D-panthenolu, kyseliny hyalurónovej a vitamínu E, ktorý kožu nielen chráni, ale napomáha tiež jej hydratácii a pružnosti. Elasti-Q® Exclusive krém je teraz obohatený o účinné látky pupočník a kozinec. Pupočník regeneruje, upokojuje a vyhladzuje pokožku, kozinec zasa zvyšuje pevnosť pokožky.

Telový krém proti striám

Ďalším tipom, okrem zo všetkého najdôležitejšieho premazávania pokožky, je tiež zvýšená hydratácia a vyvážená strava. Pite veľa vody a zamerajte sa na potraviny, ktoré udržia vašu váhu v odporúčaných normách. Do svojho jedálnička zaraďte potraviny bohaté na bielkoviny a vitamín C, ktoré sú kľúčové pre tvorbu kolagénu, a tým k udržaniu pružnosti pokožky.

V prevencii proti vzniku strií si môžete pomôcť aj pri sprchovaní. Smerujte prúd vody na brucho a vykonávajte krúživé pohyby. Týmto tiež dochádza k stimulácii pokožky, jej hydratácii a prekrveniu, ktoré je pre naťahovanie pokožky tak dôležité.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa