• Obrázok Rakovina sa môže prenášať z tehotnej matky na dieťa, zistili vedci

  Rakovina sa môže prenášať z tehotnej matky na dieťa, zistili vedci

  Rakovina sa neprenáša z človeka na človeka, tvrdilo sa vždy. Lenže už to tak celkom neplatí. Vedci zistili, že vo výnimočných prípadoch môže preniesť chorá matka nádorové ochorenie na svoje dieťa.

 • Obrázok V levickej nemocnici porodila žena s covidom. Zdravotníci si pôrod vopred nacvičili

  V levickej nemocnici porodila žena s covidom. Zdravotníci si pôrod vopred nacvičili

  Prejavila prianie zostať po pôrode so svojím dieťatkom, zdravotníci jej vyhoveli. Deväťnásťročná žena pozitívna na koronavírus porodila v levickej nemocnici zdravého chlapca.

 • Obrázok Slovenky si alkohol v tehotenstve neodoprú, aj keď pijú menej než pred deviatimi rokmi

  Slovenky si alkohol v tehotenstve neodoprú, aj keď pijú menej než pred deviatimi rokmi

  Alkohol by mal byť pre tehotné ženy tabu, žiaľ, nie je. Štatistiky stále zaznamenávajú skupinu žien, ktorá pije aj počas tehotenstva. Najčastejšie sú to budúce mamičky, vo vekovej skupine od 25 do 34 rokov. Väčšina z nich počas tehotenstva konzumovala viac ako 15 gramov denne.

 • Obrázok Je koniec odoberaniu bábätiek v pôrodniciach?

  Je koniec odoberaniu bábätiek v pôrodniciach?

  Pohnú sa už veci smerom k normálu, alebo pôjde opäť len o ďalšie z pekných vyhlásení, ktoré nik nerešpektuje? Po týždňoch kritiky a apelov od rodičov, ombudsmanky i mimovládnych organizácií sa minister zdravotníctva Marek Krajčí konečne ozval a vyzval nemocnice, aby matkám pri podozrení alebo potvrdení nákazy koronavírusom neodoberali ich bábätká. Bude to stačiť na zmenu?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: „Dokážu aktívne ženy zmeniť rutinu v pôrodnici?“

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: „Dokážu aktívne ženy zmeniť rutinu v pôrodnici?“

  „Je povinnosťou zdravotníckeho personálu poskytovať zdravotnú starostlivosť tak, aby podporovali zdravie žien a ich detí, dbali na dodržiavanie ich ľudských práv, a to platí aj v čase pandémie. Nie je úlohou žien si svoje práva vybojovať, vyjednať, zabezpečiť. To je naša filozofia v Ženských kruhoch. Zároveň si uvedomujeme, že ženy chcú byť aktívne a tehotné ženy nemôžu iba pasívne čakať, kým sa situácia zlepší. Ony sú tehotné tu a teraz," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše predsedníčka združenia Ženské kruhy Zuzana Krišková.

 • Obrázok Prečo je nutné podať deťom po pôrode vitamín K?

  Prečo je nutné podať deťom po pôrode vitamín K?

  Hneď po narodení dostáva dieťatko vitamín K, prípadne ho berie ešte i prvých pár týždňov svojho života. Viete ale prečo?

 • Obrázok Doba prináša aj šťastné príbehy, žena v umelom spánku a na pľúcnej ventilácii porodila zdravého synčeka

  Doba prináša aj šťastné príbehy, žena v umelom spánku a na pľúcnej ventilácii porodila zdravého synčeka

  Češka Anna Bobková sa pripravovala na pôrod svojho tretieho dieťatka, no určite si nepredstavovala, za akých dramatických okolností príde jej synček Josef na svet.

 • Obrázok Práva žien pri pôrode sa porušujú opäť! Ombudsmanka žiada ministra Krajčího o nápravu

  Práva žien pri pôrode sa porušujú opäť! Ombudsmanka žiada ministra Krajčího o nápravu

  Separácia matiek od ich bábätiek či zákaz sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Praktiky, ku ktorým sa podobne ako na jar, aj teraz počas druhej vlny pandémie koronavírusu uchyľujú viaceré nemocnice, nenechalo ľahostajnú verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú.

 • Obrázok „Nedonosené deti sú nevyvinuté obludy, zbavme sa ich,“ vyzval škandózne expolitik. Čo nasledovalo, veru nečakal

  „Nedonosené deti sú nevyvinuté obludy, zbavme sa ich,“ vyzval škandózne expolitik. Čo nasledovalo, veru nečakal

  Ťažko uveriť, že v 21. storočí je vôbec niečo také možné. V dobe, keď medicína robí veľké pokroky a dokáže zachrániť i dieťatko vážiace pri narodení len niekoľko stoviek gramov, sa niektorí ľudia neštítia dávať najavo svoje názory ako zo stredoveku.

 • Obrázok „Ústretovosť“ pôrodnice po slovensky: V jednej izbe áno, ale dva metre od bábätka!

  „Ústretovosť“ pôrodnice po slovensky: V jednej izbe áno, ale dva metre od bábätka!

  Postieľka najmenej dva metre od matkinej postele, dôkladne umývať prsníky, limitovať fyzický kontakt s bábätkom, mať rúško a všetko dezinfikovať. To sú podmienky, za ktorých smie matka pozitívne testovaná na koronavírus zostať so svojím bábätkom na jednej izbe v považskobystrickej pôrodnici. Lepšie než úplná separácia, stále však s niekoľkými nezmyselnými obmedzeniami.

 • Obrázok Film Neviditeľná zviditeľňuje to, nad čím mnohí radšej zatvárajú oči

  Film Neviditeľná zviditeľňuje to, nad čím mnohí radšej zatvárajú oči

  Sedem rokov Maia Martiniak zbierala materiál, hľadala ženy, ktoré by našli odvahu prehovoriť, a potom nakrúcala. O zážitkoch pri pôrodoch, ktoré vedú k traumám s celým radom následkov, ktoré k tomu patria. Zľahčovanú a kontroverznú tému traumy z pôrodu zviditeľňuje nový dokument Neviditeľná, ktorý sa bude premietať 7. a 8. novembra on-line na festivale Jeden svet.

 • Obrázok Primár Hynek Canibal: Novorodenci u nás ležia nahí s matkou v posteli

  Primár Hynek Canibal: Novorodenci u nás ležia nahí s matkou v posteli

  Odber krvi v tejto nemocnici deti nebolí. Rodičia tu môžu byť hospitalizovaní s potomkom nepretržite a je len otázkou času, kedy ich pustia aj na operačnú sálu. Po pôrode bábätko neberú na váženie, meranie a kúpanie, ale zostáva pri matke. S ňou potom leží nahé v posteli. Havířovská nemocnica je príkladom zdravotníckeho zariadenia, ktoré je k deťom aj ich rodičom nesmierne priateľské. Primár detského oddelenia Hynek Canibal hovorí: „Som presvedčený, že aj ostatní zdravotníci prídu na to, že postupy, ktoré u nás uplatňujeme, sú správne. Chce to len čas.“

 • Obrázok Odoberanie novorodencov, zákaz vstupu na JIS... Niektoré nemocnice pre pandémiu opäť upierajú rodičom základné práva

  Odoberanie novorodencov, zákaz vstupu na JIS... Niektoré nemocnice pre pandémiu opäť upierajú rodičom základné práva

  Je to tu zas! Aj keď sa na jar počas prvej vlny pandémie koronavírusu poukazovalo na neoprávnené a nezmyselné separovanie matiek od ich bábätiek, teraz v druhej vlne robia slovenské nemocnice to isté. Napriek odporúčaniam medzinárodných expertov (Svetová zdravotnícka organizácia) a apelom domácich ľudskoprávnych aktivistov.

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

Ďalšie naše weby