Pozor, väčšina detí s novým vážnym zápalovým ochorením mala bezpríznakový či ľahký priebeh covidu

SITA, gb, 9. apríla 2021 o 04:45

Väčšina detí s novým vážnym zápalovým ochorením, ktoré odborníci dávajú do súvislosti s nákazou koronavírusom, mala asymptomatický priebeh ochorenia COVID-19, prípadne len mierne príznaky. Vyplýva to z novej americkej štúdie.

Na Covid-19 či jeho následky zomierajú, žiaľ, i deti.

Foto: Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM

Ochorenie naopak bolo miernejšie u detí, ktoré mali ťažší priebeh Covodu-19. Viac ako polovica zasiahnutých detí si vyžadovala intenzívnu starostlivosť v nemocnici. Ukázala to analýza federálneho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktorú v utorok zverejnil odborný časopis JAMA Pediatrics.

Štúdia predstavuje najrozsiahlejšiu analýzu prípadov takzvaného multisystémového zápalového syndrómu, ktoré nahlásili CDC od marca 2020 do polovice januára. Väčšinou to boli deti mladšie ako 15 rokov, no zahrnuli i prípady do 20 rokov.

Počet prípadov, ktoré štáty nahlásili do 29. marca, dosiahol 3 185 a bolo medzi nimi aj 36 úmrtí, uvádza web CDC. Keďže však hlásenia štátov nie sú vždy aktuálne, nie je podľa jasné, u koľkých detí v USA sa tento syndróm rozvinul od skončenia štúdie.

Dobrá správa však, je, že u väčšiny detí, ktoré prekonali Covid-19, sa následné zápalové ochorenie nerozvinie. V Spojených štátoch pozitívne testovali na koronavírus takmer 3,5 milióna detí a tínedžerov.

Syndróm prvý raz hlásili vlani koncom zimy a na jar z Európy. Niektoré prípady, najmä tie, ktoré nasledujú po bezpríznakovom, nediagnostikovanom covidom, si pritom môžu lekári pri diagnostike pomýliť s takzvanou Kawasakiho chorobou.

Podľa analýzy CDC bola najčastejším príznakom syndrómu horúčka a najmenej v polovici prípadov sa objavili aj bolesti brucha, zvracanie, hnačka a červené vyrážky. Takmer tretina detí mala aj zápal srdcového svalu alebo iné srdcové problémy. Objavujú sa i krvné zrazeniny. Tieto symptómy sa pritom najzriedkavejšie objavovali u detí do štyroch rokov, ktorých liečba tiež menej často vyžadovala intenzívnu starostlivosť.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa