Nepreháňajte to s krúžkami, ničnerobenie je rovnako dôležité

Patricia Poprocká, 9. novembra 2018 o 10:26

Rýchlo urobiť domáce úlohy, a ide sa von. Situácia, bežná v detstve dnešných štyridsiatnikov je pre dnešných školákov skôr výnimkou. Voľný čas, to pre mnohých z nich znamená sadnúť do auta, prípadne na hromadnú dopravu, a poďho na krúžky.

Navonok to vyzerá, že nič nerobia. V takýchto chvíľach sa však zvyčajne toho deje veľmi veľa.

Foto: shutterstock.com

„Hrávali sme na futbal, ale mali sme čas sa aj voľne poflakovať po meste. Raz sme napríklad šli za kamarátovou mamou, ktorá pracovala na polícii. Nechcelo sa nám obchádzať celý areál, tak sme preliezali plot, kde nás samozrejme prichytili. Ale mali sme z toho ohromnú zábavu, keď sme tam tajne liezli,“ spomína na školácke časy Jakub, dnes otec dvoch detí.

Dnes jeho syn hráva futbal a učí sa plávať. Dcéra chodí na výtvarnú, angličtinu aj tanečnú. Prečo svojim deťom takto organizuje čas, ani nevie. „Dcéra má jednu kamarátku na tanečnej, tak tam chodí s ňou. Výtvarná ju baví, a angličtinu zasa potrebuje vedieť,“ vymenúva.

Cielené voľnočasové aktivity by mali byť podľa odporúčaní odborníkov kompenzované aj úplne voľnými chvíľami, kedy dieťa naozaj nemusí nič. „Deti potrebujú mať pokoj od rodičov a ich ambícií, aby si mohli samé nájsť, čo ich zaujíma,“ zdôrazňuje klinická psychologička Lýdia Adamcová.

Mnohí rodičia sa podľa nej snažia voľný čas dieťaťa vyplniť plánovanými aktivitami, len aby nezaháľalo, niečo robilo, zlepšovalo sa. Práve prístup „Musíš ísť, musíš niečo robiť, už je to zaplatené, treba ti to vedieť,“ však robí z voľného času povinnosť a dieťa sa dostáva pod tlak. „Postupne nastupuje súťaživosť, dosahovanie cieľov, plnenie limitov a dieťa prestane z týchto aktivít mať radosť,“ varuje.

Samozrejme, sú prípady, kedy má dieťa talent, napríklad na hudbu, a aby ho rozvíjalo, rodičia musia niekedy pritlačiť, aby dostatočne cvičilo. „Kompenzujte to však potom aktivitami, ktoré fungujú na princípe nemusenia - teda bez úmyslu, bez veľkej snahy a veľkého vôľového úsilia, v súlade so spontánnosťou a hravosťou dieťaťa. Aktivitami, kde nie sú dôležité ciele, výkony a výsledky. Staré, obyčajné vybláznenie sa,“ radí psychologička.

Dieťa, podobne ako dospelý, potrebuje chvíľami úplne vypnúť. I keď sa nám zdá, že sa nudí. „Predstavte si, čo by sa stalo, ak by ste 70 rokov nevypli mobil alebo počítač. A nuda je práve takéto priebežné vypnutie mozgu aj u detí. Nenechávajte to na váš mozog, aby vypol sám a vy vypadnete z obrazu v tú najnevhodnejšiu dobu. Vedome mu doprajte ticho, pokoj, prázdno,“ odporúča Lýdia Adamcová.

Nuda, ticho a prázdno dávajú podľa nej ľuďom možnosť byť samými so sebou. Mozog si môže robiť v hlave poriadok, oddeliť podstatné od menej dôležitého, poukladať informácie do pamäťových skladov a oddýchnuť si. „Byť v tichu znamená, že možno začujete aj svoj vnútorný hlas. Mnohé geniálne nápady a objavy vznikli práve v čase ničnerobenia,“ vysvetľuje potrebu ničnerobenia. Dá sa to ukázať na príklade, keď človek nevie vyriešiť problém, ide spať, a ráno mu napadne riešenie.Výchova - ďalšie články

 • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

  Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

  Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

 • Obrázok Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Dá sa prežiť bez sladkostí? Deti sladké milujú a cukor je dôležitý. Nie je však sladké ako sladké, ani cukor ako cukor. Ten, ktorý sa v obrovských dávkach v sladkostiach z obchodov dostáva deťom, je jednoznačne škodlivý. Väčšina ľudí si však napriek tomu kladie za povinnosť obdarovať deti niečím sladkým.

 • Obrázok Zabijem ťa! Hádkami si deti od rodičov pýtajú lásku

  Zabijem ťa! Hádkami si deti od rodičov pýtajú lásku

  Daj mi, to je moje! Ťa zabijem!!! Si otrasný! Počúvate aj vy doma takúto debatu medzi vašimi deťmi? A márne ich dookola vyzývate, aby sa k sebe chovali pekne? Vitajte v klube.

 • Obrázok S pitím deti začínajú priskoro, dávajte pozor, ako doma o alkohole hovoríte

  S pitím deti začínajú priskoro, dávajte pozor, ako doma o alkohole hovoríte

  Dôležitý zákaz, ktorý nikto nerešpektuje. Aj keď by deti do 18 rokov nemali piť alkohol, prvé skúsenosti s ním majú deti medzi 10.- 11. rokom. Potvrdzujú to opakované prieskumy Úradu verejného zdravotníctva. Často sú to práve rodičia, kto deťom ponúkne alkohol, čo by podľa odborníkov nebolo až také zlé, keby šli ruka v ruke s tým aj správna osveta a správny príklad.

 • Obrázok Koľko darčekov kúpiť deťom na Vianoce?

  Koľko darčekov kúpiť deťom na Vianoce?

  Po Dušičkách, to už je pred Vianocami. Obchodníci nám už potrebu kupovať darčeky podsúvajú na každom kroku, vysvietené predajne lákajú na vianočné akcie a špeciálne ponuky. Tí, ktorí sa nechcú tlačiť v nákupných centrách počas decembrových víkendov, naozaj začínajú so zháňaním darčekov teraz. Pri otázkach „komu čo kúpiť?“ je dôležitá aj „komu koľko kúpiť?“, zvlášť u detí.

 • Obrázok Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

  Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

  Dlhé či krátke, hlavne, že sú. Prázdniny deti milujú a vedia prečo. Relax má pre nich význam, nezáleží na tom, či trvajú pár dní alebo dva mesiace. Do školy sa po nich chce málokomu, niektoré deti sú však z toho vážne vystresované. To je pre rodičov signál, že treba niečo zmeniť.

 • Obrázok Keď malí učia veľkých. 6 vecí, ktoré deti ovládajú lepšie

  Keď malí učia veľkých. 6 vecí, ktoré deti ovládajú lepšie

  Nepoznajú síce Napoleona ani kyselinu sírovú. Nevedia, že elektrina môže zabíjať, rovnako ako lieky, ak ich zjedia celú škatuľku. Predsa však sú malé deti v niektorých iných veciach veľa múdrejší než dospelí.

Ďalšie články v rubrike >