Na Slovensku strávi letnú dovolenku 60 percent ľudí. Viete, kde si rodiny najradšej lebedia?

gb, 6. júna 2022 o 04:45

Načo do cudziny, keď aj doma je nádherne. Tento rok navyše proti vycestovaniu do zahraničia hovorí aj peňaženka, keď reálne príjmy ľudí sa kvôli inflácii znižujú.

Hory sú nádherné, ale aj nebezpečné. Myslite na to ešte predZelené pleso vo Vysokých Tatrách.

Foto: Pravda, Ivan Majerský

Slováci na trávenie dovolenky doma, zdá sa, nedajú dopustiť. Podľa prieskumu agentúry MNForce, ktorý sa uskutočnil na vzorke tisíc ľudí, viac ako polovica, až 58 percent opýtaných preferuje dovolenku na Slovensku. Do zahraničia sa potom chystá vycestovať len približne štvrtina Slovákov.

Medzi preferované aktivity počas letnej dovolenky na Slovensku opýtaní zaradili najčastejšie oddych pri vode (23 percent) a ,výlety do okolia, spoznávanie atrakcií a pamätihodností (22 percent).

,,Slovensko má veľkú výhodu v tom, že ponúka širokú paletu, ako tráviť svoj voľný čas. Na malom území, bez dlhého cestovania sa dá nájsť takmer všetko od prírodných skvostov, historických pamiatok, bohatej ľudovej kultúry a folklóru až po zábavu v rušných uličkách miest. V lete k tomu ešte patrí športové a rekreačné vyžitie na jazerách, či v akvaparkoch. To všetko sú samé plusy, na ktoré radi lákame turistov doma aj v zahraničí,” vraví Václav Mika, generálny riaditeľ agentúry na podporu slovenského turistického ruchu Slovakia Travel.

Návštevnosť slovenských ubytovacích zariadení stúpla spolu s uvoľnením pandemických opatrení, mierne narástol aj počet hostí zo zahraničia. Napríklad podľa aktuálnych zistení Štatistického úradu SR hotely a penzióny navštívilo v marci takmer 300-tisíc hostí. Bolo ich deväťkrát viac ako minulý rok v rovnakom období, avšak o 31 percent menej ako v marci 2019. Súčasne takmer tretinu celkovej návštevnosti tvorili zahraniční turisti, ktorých v marci prišlo na Slovensko 87-tisíc.

,,Uvoľnenie pandemických opatrení a zrušenie obmedzení prišlo doslova v hodine dvanástej a sme radi, že podnikatelia mohli využiť zimnú sezónu, hoci ideálne to samozrejme nebolo. Preto sme radi, že vlani sa letná sezóna naopak mimoriadne vydarila a veríme, že aj vďaka našej organizácii bola historicky najúspešnejšou. V tomto trende chceme pokračovať,” konštatuje Václav Mika.

Ak budete tráviť dovolenku na Slovensku aj vy, hlasujte v našej ankete pod článkom, do akého regiónu sa chystáte. Ďakujeme, sme zvedaví na výsledok!
ANKETA:

Aký slovenský región poctíte počas leta svojou návštevou?

28,6%7,6%4,2%5,9%7,6%12,6%2,5%4,2%1,7%25,2%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >