Kde umožnia bonding, kde poradia s dojčením? Nájdite si pôrodnicu podľa vlastných kritérií, tu je porovnanie!

Patricia Poprocká, 12. júna 2019 o 06:10

V ktorej pôrodnici prikladajú bábätká po narodení matke na kožu? Kde považujú za normálne spoločné spanie s dieťaťom a kde dokážu dobre poradiť s dojčením? Pozrite si interaktívny prehľad slovenských pôrodníc, v ktorom si môžete zvoliť aj jednotlivé zariadenia na porovnanie.

Najkrajšie chvíle, prvé chvíle nového člena rodiny. Ktorá pôrodnica ich u nás umožňuje si takto spoločne vychutnať?

Foto: shutterstock.com

Prehľad slovenských pôrodníc ponúka na svojom webe občianske združenie Mamila, ktoré zbiera údaje od roku 2010. Do systému ich dopĺňajú samotné matky, keď odpovedajú na 26 otázok. Zisťuje sa v nich napríklad prístup pôrodnice k bondingu, dokrmovaniu bábätka, tiež to, aké rady o dojčení sa matkám dostávajú – či dojčiť neobmedzene alebo v obmedzený čas, ako funguje systém rooming in, teda pobyt matky s dieťaťom na izbe, aj ďalšie zaujímavé veci.

Mnohé slovenské pôrodnice sa pred rokmi hrdili titulom „baby friendly“, keď však vyšlo najavo, že nespĺňajú kritériá „priateľskosti“ k deťom, o certifikát prišli. O tom, že rozdiely medzi obyčajnou a baby friendly nemocnicou neboli takmer žiadne, svedčia aj výsledky prieskumu Mamily. Žiaľ, veľa sa toho nezmenilo dodnes.

Bonding – nepodstatný?

Vo väčšine pôrodníc ani za posledné dva roky neumožňujú nepretržitý kontakt s bábätkom koža na kožu bezprostredne po narodení, takmer 70 percent matiek odpovedalo na otázku o bondingu záporne. Ešte viac, až 84 percent mamičiek uviedlo, že dôležitosť kontaktu koža na kožu, ktorý odborníci po celom svete považujú za nesmierne významný, personál vôbec nespomínal.

Odpovede „nie“ prevládali aj pri otázkach o pomoci s dojčením, o vysvetlení, ako spoznať, či bábätko pije mlieko či o ukázaní správneho prisatia. Polovici matiek sa dostalo nesprávneho odporúčania dojčiť bábätko podľa časového rozvrhu, prípadne len určitý počet minút. Naopak, len 28 percentám matiek personál správne poradil dojčiť bez časového obmedzenia a tak často, ako si žiada bábätko.

O tom, že v prípade problémov s dojčením sa môžu obrátiť o pomoc, informovali matky len v pätine zariadení.

Dokrmovanie aj bez súhlasu

Naopak, viac než polovica bábätiek bola dokrmovaná umelým mliekom, a štvrtina dokonca bez súhlasu matky. Viac než pätina sa o dokrmovaní dozvedela až dodatočne, a to bez uvedenia dôvodu. Na pätinu matiek bol vyvíjaný nátlak, aby dieťa dokrmovali.

Z ďalších vecí je zaujímavé, že napriek škodlivosti zavinovačiek bolo až 90 percent bábätiek v pôrodniciach práve v zavinovačkách, a len pre tretinu pôrodníc bolo spoločné spanie matky a dieťaťa v posteli samozrejmosťou.

Zapojte sa!

Pomôžte zlepšiť informovanosť o pomeroch v slovenských pôrodniciach, a podeľte sa o svoje skúsenosti. Dotazník Mamily zaručuje anonymitu, ale ak chcete, môžete tam zverejniť aj celý svoj príbeh. Vítané sú predovšetkým najaktuálnejšie údaje, a to z tohto a uplynulého roku.

Zapojiť sa do akcie môžete kliknutím na tento link Mamily.Pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Takmer ako z rozprávky. Pozrite sa, ako môže aj u nás vyzerať dobrý pôrod

  Takmer ako z rozprávky. Pozrite sa, ako môže aj u nás vyzerať dobrý pôrod

  Dobre porodiť sa dá aj na Slovensku. Žiaľ, nie každej žene v každej pôrodnici, ale možné to je. Kým film Zuzany Límovej Medzi nami nemilosrdne odhalil škodlivú rutinu troch bratislavských kliník, video rodičovskej poradkyne Adriany Kráľovej z jej vlastného pôrodu ukazuje, ako by mal dobrý pôrod vyzerať. V porovnaní so scénami z filmu Medzi nami pôsobí chvíľami priam neuveriteľne, je však potešujúce, že aspoň niekomu bolo dopriate prísť na svet v súlade s prirodzenými potrebami.

 • Obrázok Ste po pôrode? Pozor na najčastejšie zdravotné komplikácie

  Ste po pôrode? Pozor na najčastejšie zdravotné komplikácie

  Obdobie šestonedelia je zo zdravotného hľadiska pomerne rizikové. Viete, na čo si treba dávať pozor?

 • Obrázok Cítila som sa ako kus mäsa... Doktorovi som vynadala, že je sviňa... Čo ženám utkvelo v pamäti z pôrodu

  Cítila som sa ako kus mäsa... Doktorovi som vynadala, že je sviňa... Čo ženám utkvelo v pamäti z pôrodu

  Každá žena si pamätá, ako rodila. Pôrod ovplyvní celý život, či už v dobrom alebo v zlom. Spomienky sú rôzne – iracionálne drobnosti ako tikanie hodín, hlúpe poznámky cudzích, niekedy úsmevné príhody, ale niekedy aj traumy na celý život. Opýtali sme sa ôsmich žien, čo sa im ako prvé vybaví, keď sa povie pôrod.

 • Obrázok Alergický na mamičku? 10 najhlúpejších viet, ktoré si ženy pamätajú z pôrodnice

  Alergický na mamičku? 10 najhlúpejších viet, ktoré si ženy pamätajú z pôrodnice

  Prvé dni po narodení bábätka sú veľmi dôležité. Aj nesmierne náročné, dieťa aj matka sa potrebujú zžiť, privyknúť na obrovskú zmenu v ich životoch. Personál na oddeleniach šestonedelia by im pri tom mal pomáhať, často je to však naopak. Hoci možno aj v dobrej viere, zdravotníci niekedy povedia veci, ktoré sú pre matku veľmi zraňujúce a v novej role ju viac zneistia než podporia.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Dieťa s matkou sa po pôrode potrebujú do seba zamilovať, vraví psychiater Jozef Hašto

  SERIÁL Medzi nami: Dieťa s matkou sa po pôrode potrebujú do seba zamilovať, vraví psychiater Jozef Hašto

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. Ako prvé okamihy po pôrode vplývajú na celý nasledujúci život vysvetľuje psychiater a psychoterapeut Jozef Hašto.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Šitie po pôrode nemá bolieť, upozorňuje ombudsmanka Mária Patakyová

  SERIÁL Medzi nami: Šitie po pôrode nemá bolieť, upozorňuje ombudsmanka Mária Patakyová

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O tom, že každá žena má právo na správne medicínske postupy bez násilia, dnes píše verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Sme zodpovední za to, ako ženy na pôrod spomínajú, vraví pôrodník Viliam Lokša

  SERIÁL Medzi nami: Sme zodpovední za to, ako ženy na pôrod spomínajú, vraví pôrodník Viliam Lokša

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O nevyhnutnej trpezlivosti a empatii dnes píše Viliam Lokša, slovenský pôrodník, ktorý takmer 30 rokov pôsobí v Rakúsku.

Ďalšie články v rubrike >