Je pravdou, že novorodenci vidia len do blízka a navyše čiernobielo?

Gabriela Bachárová, 14. septembra 2021 o 04:00

Čerství rodičia, ale i ďalší príbuzní si často kladú otázku, ako dobre vidí práve narodené dieťa. Má zrak rovnaký ako my alebo sú detské očičká iné? Pozrime sa, ako to je!

Keď otvorím oči, uvidím ťa. Ale musíš byť blízko.

Foto: Shutterstock.com

„Máte niekedy pocit, že vás vaše novorodeniatko nevidí? Nie je to len zdanie,“ uvádza facebooková stránka Neonatológia Martin, na ktorej môžu rodičia nájsť aj ďalšie zaujímavé informácie o vývine svojich detí.

„Oči novorodenca sú schopné rozlišovať svetlo, tmu a predmety vzdialené do 20 až 25 centimetrov. Je to presne tá vzdialenosť, ktorú potrebuje, aby videl do maminej tváre, keď ho dojčí alebo drží v náručí,“ vysvetľujú odborníci.

Z pohľadu evolúcie je to logické, matkina tvár je to najdôležitejšie a z hľadiska jeho psychických i fyzických potrieb i to jediné, čo potrebuje dieťa po narodení vidieť. Obraz vzdialenejší 25 centimetrov je preň rozmazaný, vníma ho akoby v hmle. Ak sa teda k čerstvému bábätku nakláňate čo najbližšie, dobre robíte.

Svet sa navyše novorodencovi javí čiernobiely, pretože spočiatku nemá vyvinutý cit pre farby. Farby začína jasnejšie vnímať v treťom mesiaci, kedy je už zároveň schopný vidieť svojich rodičov, aj keď sú od neho ďalej.

Ak chcete bábätko zaujať, najlepšie vám podľa martinských neonatológov poslúžia čiernobiele alebo výrazné červené hračky, ďalej veľké vzory alebo kontrasty, žiadne detaily, ktoré jednoducho nemôže ešte dobre vidieť. Pozor však na nadmernú stimuláciu, ktorá môže dieťa dráždiť a je rovnako nevhodná ako ignorovanie a nedostatok podnetov. Únavu či prílišnú stimuláciu poznáte podľa toho, že bábätko uhýba pohľadom do strany, pretože jeho zrak je už unavený.

Škúlenie je normálne

„Šesť- až osemtýždňové dieťatko zaostruje zrak na vzdialenosť 30 cm, začína spoznávať tváre a v tomto období sa objaví aj prvý, tak dlho očakávaný úsmev,“ uvádza facebooková stránka.

Rodičia sa niekedy obávajú, že ich dieťatko škúli a zvažujú, či nenavštíviť odborníka. V drvivej väčšine prípadov je to však prirodzená vec, pretože dieťa zatiaľ fixuje predmet len jedným očkom, a tak sa môže zdať, že škúli. „Okohybné svaly sa len trénujú a schopnosť koordinácie oboch očiek sa zlepšuje v treťom až štvrtom mesiaci,“ uvádza martinská neonatológia. Ak problémy so škúlením pretrvávajú aj po tomto období, lepšie bude vyhľadať odbornú pomoc.

Štvor- až šesť mesačné dieťa už dokáže zaostriť na akúkoľvek vzdialenosť a pozerať sa všetkými smermi. „Od šiesteho mesiaca sa zlepšuje schopnosť vnímať farby. Zrak dieťaťa môžeme porovnať so zrakom dospelého vo veku sedem rokov,“ uzatvára martinská neonatológia.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPrvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Ďalší dôvod, prečo spať s bábätkom v jednej posteli. Drvivá väčšina postieľok nespĺňa bezpečnostné normy, zistila Európska komisia

  Ďalší dôvod, prečo spať s bábätkom v jednej posteli. Drvivá väčšina postieľok nespĺňa bezpečnostné normy, zistila Európska komisia

  Spať s dieťaťom v jednej posteli nie je moderný výmysel, ale stará a veľmi rozšírená prax po celom svete. Aj keď sa nás naša západná kultúra snaží presvedčiť, že bábätká potrebujú vlastný priestor a zdôrazňuje riziká spania s rodičmi, je to skôr naopak. Rizikové je spanie v postieľkach, najnovší výskum Európskej komisie navyše odhalil, že drvivá väčšina z nich nespĺňa bezpečnostné štandardy.

 • Obrázok Kŕmenie z fľaše ako budovanie puta medzi otcom a dieťaťom?

  Kŕmenie z fľaše ako budovanie puta medzi otcom a dieťaťom?

  Odporúčajú ho rôzne rodičovské príručky výrobcov umelého mlieka, dokonca aj svetoznáma škola Montessori – kŕmenie z fľaše ako spôsob, ktorým sa otec zapája do starostlivosti o bábätko a zbližuje sa s ním. V skutočnosti nejde o iné než propagáciu umelej výživy, na budovanie vzťahu otca s bábätkom je množstvo ďalších možností, ktoré vôbec nemusia ísť na úkor dojčenia.

 • Obrázok Ploché či vpadnuté bradavky ako prekážka dojčenia? Vôbec nie, bábätku je to jedno

  Ploché či vpadnuté bradavky ako prekážka dojčenia? Vôbec nie, bábätku je to jedno

  „S takýmito bradavkami chcete dojčiť? Sú ploché, vpáčené, primalé...“ Koľko žien sa stretlo s takýmto alebo podobným hodnotením svojich bradaviek? Koľkým takéto hodnotenie zobralo sebavedomie a koľké dojčenie preto vzdali úplne? A koľko žien vie, že v skutočnosti je úplne jedno, aké bradavky majú?

 • Obrázok ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  Na Slovensku je normou kŕmenie umelým mliekom a dojčenie, hoci má nenahraditeľný prínos pre fyzické i psychické zdravie, sa podporuje často len naoko. Prečo a ako to zmeniť? Vysvetľuje Andrea Poloková, podpredsedníčka združenia MAMILA, ktoré u nás už 19 rokov pomáha ženám s dojčením i starostlivosťou o dieťa.

 • Obrázok Treba budiť bábätko na kŕmenie?

  Treba budiť bábätko na kŕmenie?

  Ako dlho môže bábätko nepretržite spať? Sú štyri hodiny pridlho, nemalo by už jesť? Budiť bábätko na kŕmenie stále odporúčajú v nejednej pôrodnici, rovnako i mnohé staré mamy svojim dcéram, už matkám. Správne?

 • Obrázok Z čoho pije vaše dieťa? Prečo nie sú vhodné špeciálne detské poháriky

  Z čoho pije vaše dieťa? Prečo nie sú vhodné špeciálne detské poháriky

  Pitný režim je v teplých dňoch mimoriadne dôležitý, vedeli ste však, že pri deťoch záleží aj na tom, z čoho pijú? Trh je zaplavený množstvom detských pohárikov s rôznymi špeciálnymi úpravami proti vyliatiu, na ľahšie pitie a podobne. Viete ale, že pre dieťa je najvhodnejší ten obyčajný dospelácky?

 • Obrázok Prelomová štúdia WHO: Klokankovanie je viac než inkubátor

  Prelomová štúdia WHO: Klokankovanie je viac než inkubátor

  Inkubátor sa u nás považuje za nevyhnutný nástroj na záchranu života predčasne narodených detí a matky, ktoré sa dožadujú nepretržitého kontaktu koža na kožu s takýmto bábätkom, za pomätené extrémistky. Najnovšia vedecká štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie však teraz potvrdila, že kontakt koža na kožu je naozaj viac než prístroje.

Ďalšie články v rubrike >