FOTO Pamätáte? Mali ste to doma aj vy! Ako vyzerala typická domácnosť v 70. a 80. rokoch, ukazuje retro múzeum

Gabriela Bachárová, 22. júna 2022 o 04:37

V dobách socializmu toho veľa na trhu s nábytkom a bytovým vybavením nebolo, a tak skoro všetci mali doma tú istú obývaciu stenu či rovnaký typ kuchynskej linky. Tí starší preto určite v retro múzeu veľakrát vykríknu, že vystavenú vec veľmi dobre poznajú z domácnosti, ktorú viedli či kde vyrastali. A tí mladší možno prvýkrát vo svojom živote uvidia pevný telefón a poznajú, ako vyzerala detská izbička vtedajších detí, ich dnešných rodičov.

Pražské Retro múzeum otvorilo v polovici mája tohto roka a svojim návštevníkom ponúka jedinečný pohľad na vtedajšiu bytovú kultúru, stravovanie, obliekanie či trávenie voľného času, to všetko na 2000 metroch štvorcových. Väčšina vystaveného nábytku a predmetov pochádza z národnej zbierky spred štyroch rokov, do ktorej mohli ľudia venovať to, čo mali kedysi vo svojej vlastnej domácnosti. Niečo sa získalo aj na dizajnových akciách či od vášnivých zberateľov.

Výstava nemá za cieľ idealizovať minulý režim a pôsobiť nostalgicky, ale ukázať pravdivo, ako sa vtedy žilo. Životný štýl hlbokého socializmu zasadzuje do širších súvislostí, keď ponúka aj expozíciu vysvetľujúcu zásady komunistickej propagandy či princípy, na ktorých fungoval odpor voči režimu.

Čo všetko nájdete v 15 expozíciách múzea? Okrem nábytku aj dobovú elektroniku, ako sú televízory, telefóny, fény či rádia. V múzeu nezabudli ani na detský svet, návštevníci tu môžu obdivovať veľa ikonických hračiek 70. a 80. rokov, od mončičákov cez legendárnu tatrovku či céčka až po domino. Veľmi zaujímavé sú aj obaly vtedajších potravín, ktoré nájdete priamo v poličkách kuchynskej linky, ale aj v ukážke dobovej predajne potravín.

Ženy určite zaujme typické socialistické kaderníctvo. Ďalšia sekcia je venovaná kozmetickým výrobkom a kráse. Také gumičky s lienkou, viete, o čom je reč, však? A samozrejme nechýbajú ani ukážky obliekania. Zaujímavosť: obľúbená česká speváčka Helena Vondráčková venovala múzeu šaty z tohto obdobia, ktoré nosila na vystúpenia či do televízie.

Zakotvilo v Kotve

Múzeum nájdete v známom obchodnom dome Kotva. Miesto bolo zvolené viac ako príhodne, obchodný dom sa považuje za ikonickú stavbu takzvaného brutalistického štýlu, vnikol medzi rokmi 1970 a 1975 a jeho autormi sú významní českí architekti, manželia Machoninovci. Svojho času bol najväčším obchodným centrom v bývalom Československu. Stavba bola pred pár rokmi vyhlásená kultúrnou pamiatkou. Retro múzeum, ktoré v obchodnom dome zaberá celé jedno poschodie, je otvorené denne od ôsmej do dvadsiatej. Ak budete v lete v českom hlavne meste, jeho návštevu určite nevynechajte.

Ako to v múzeu vyzerá?
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saDomácnosť a varenie - ďalšie články

 • Obrázok 11 najklikanejších receptov na voňavé zemiakové placky

  11 najklikanejších receptov na voňavé zemiakové placky

  Tá vôňa, ktorá sa šíri pri príprave zemiakových placiek, priláka do kuchyne celú rodinu. Aj vám sa stáva, že ich nestíhate piecť, tak rýchlo miznú ešte za horúca? Pripomeňte si toto obľúbené jedlo s naším rebríčkom najklikanejších receptov v histórii Varecha.sk. Tak čo, budú na večeru?

 • Obrázok 10x sólo pre karfiol

  10x sólo pre karfiol

  Všeličo sa dá pripraviť z karfiolu, nielen ho vypražiť v trojobale. A tieto recepty sú toho dôkazom!

 • Obrázok Džem bez chémie, ktorý sa neskazí. Sedem tipov na prírodné konzervanty aj s receptami

  Džem bez chémie, ktorý sa neskazí. Sedem tipov na prírodné konzervanty aj s receptami

  Džemy deti milujú, najväčším problémom tejto sladkej ovocnej pochúťky je, že má málo vitamínov (ničia sa dlhým varením), veľa cukrov a často i chemických konzervantov. Ako si uvariť aspoň trochu zdravší džem? Inšpirujte sa niektorým z našich tipov.

 • Obrázok Recept na víkend 3x voňavé jahody Hrnčeková bublanina, krém s mätou a jahodový likér

  Recept na víkend 3x voňavé jahody Hrnčeková bublanina, krém s mätou a jahodový likér

  Zahryznite sa do jahôd na tisíc spôsobov, teraz je ideálny čas. Ak chcete vyskúšať niečo nové než váš už osvedčený džem či zákusok, skúste niečo z našich tipov. Rýchla bublanina, lahodný krém či netradičný likér.

 • Obrázok 10x kuracie nugetky potešia aj vaše dietky

  10x kuracie nugetky potešia aj vaše dietky

  Kúsky dochrumkava vypraženého kuracieho mäsa, tie veru málokoho nechajú chladným. Kuracie nugetky sú bežnou súčasťou ponuky fastfoodových reťazcov a nájdeme ich aj ako polotovar v mraziacich boxoch. Ale ruku na srdce, domáce sú domáce. Je viacero možností ako ich pripraviť, tak niektorú vyskúšajte. Určite nimi potešíte aj svoje deti, napríklad ak ste ešte nestihli osláviť deň detí.

 • Obrázok Jahody nielen ako jedlo, vyrobiť z nich možno i parfém či zubnú pastu. Päť jednoduchých receptov

  Jahody nielen ako jedlo, vyrobiť z nich možno i parfém či zubnú pastu. Päť jednoduchých receptov

  Čas jahôd je tu, farmy ponúkajú samozbery, ak máte čo len trocha času, určite ich využite. Jahody sú vzácne ovocie, prospešné telu aj duši a tým čerstvo nazbieraným sa žiadne z obchodu nevyrovnajú. Viete, na čo všetko ich môžete, nielen v kuchyni, využiť?

 • Obrázok Recept na víkend z poľnej kuchyne. Polievka, akú jedli naši vojaci v SNP

  Recept na víkend z poľnej kuchyne. Polievka, akú jedli naši vojaci v SNP

  Obzrime sa dnes do histórie, chceli by ste ochutnať, čo jedli naši vojaci, bojujúci na frontoch v SNP? Malo byť toho veľa, malo to byť sýte, výživné a rýchle. Požiadavky na jedlo neboli zvlášť náročné, napokon, ani vyberať nebolo veľmi z čoho. Vodová polievka s krupicou, krúpami či ryžou, ktorú recept vám dnes ponúkame, možno znamenala hody.

Ďalšie články v rubrike >