Cibuľa s medom, tymiánový sirup. Na kašeľ či nádchu skúste domáce recepty

Gabriela Bachárová, 8. novembra 2018 o 11:48

Keď dieťa dostane nádchu či kašeľ, nie je nutné hneď utekať do lekárne. Tu je niekoľko tipov, ako si pomôcť aj bez chémie.

Med a cibuľa, osvedčená kombinácia v boji proti kašli.

Foto: Shutterstock.com

Cibuľovo-medový sirup na kašeľ

Nakrájajte natenko cibuľu a pridajte k nej niekoľko lyžíc medu. Už za krátku dobu zo surovín vznikne tekutejší sirup. Dieťaťu dávajte aspoň dve lyžičky denne. Med pomôže s odstraňovaním hlienov. Má aj mierné sedatívne účinky, čo znamená, že prispeje k lepšiemu spánku. S medom však opatrne, ak máte doma alergické dieťa alebo potomok trpí astmou. Cibuľa zasa obsahuje látky s antibiotickým účinkom a zásobu vitamínu C. Sirup v chladničke vydrží asi tri dni.

Tymiánový sirup pomôže s hlienmi

Dobrým prostriedkom proti kašľu môže byť aj tymiánový sirup. Tymián patrí k rastlinným antibiotikám, uľahčuje aj vykašliavanie hlienov. Na výrobu sirupu je možné použiť jeden balíček sušeného tymiánu alebo niekoľko veľkých košatých vetvičiek čerstvého tymiánu, zvyčajne sa odporúčajú tri. Nechajte zovrieť 200 mililitrov vody a 100 gramov cukru, najlepšie hnedého. Pridajte tymián a povarte asi dve minúty. V priebehu chladnutia pridajte 100 gramov medu. Lúhovať sa odporúča nejlepšie cez noc. Potom preceďte a skladujte v chladničke. Deťom dávajte dve tri lyžičky sirupu denne.

Olejový zábal na suchý kašeľ

V prípade suchého kašľa môžete vyskúšť olejový zábal, ktorý podporí vykašliavanie. Namočte plienku do teplého, nie horúceho kuchynského oleja, priložte dieťaťu na hrudník a chrbátik, na to dajte igelit, deku a nechajte pôsobiť asi tridsať minút. Do oleja sa dá pridať éterický olejíček, napríklad eukalyptusový alebo cyprusový.

Staré dobré naparovanie

Nádcha nie je nič príjemného. Uvoľniť nos a spustiť hlieny môžete s pomocou inhalácií, ktoré ale ešte trochu vylepšite. Dajte zovrieť vodu, do ktorej potom pridajte soľ, tymián, eukalyptusový, jalovcový či tea tree olejíček. Dieťa potom vdychuje aspoň dvadsať minút zakryté pod dekou. Niekoľko kvapiek olejíčka tiež môžete nakvapkať na papierovú vreckovku, podržať ju pri nose a vdychovať.

Horúca voda uvoľní nepriechodný nos

V prípade nádchy môže pomôcť, ak si dieťa ponorí ruky až po lakte do horúcej vody. Tým sa stiahnu cievy a nepriechodný nos sa uvoľní. Na podobnom princípe funguje, ak dieťa osprchujete vo veľmi teplej vode a v kúpeľni vytvoríte efekt parnej sauny. Ďalšou možnosťou je ponoriť dieťaťu nohy do teplej vody.

Príroda áno, ale opatrne
Prírodné prostriedky samozrejme nepomôžu, ak dieťa dostane ťažšiu infekciu. Zmysel majú hlavne pri ľahkej nádche či nezávažnom kašli, čo ale rodič nemusí vždy vedieť správne posúdiť. Lepšie je preto poradiť sa s lekárom. Prírodné medikamenty slúžia hlavne ako podporná liečba. Nemusia však vyhovovať každému dieťaťu, pozor na možné alergické reakcie.Súvisiace články:


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Budete dnes večerať celá rodina spolu? Nepodceňujte spoločné rituály, zbližujú

  Budete dnes večerať celá rodina spolu? Nepodceňujte spoločné rituály, zbližujú

  Jete spolu ako rodina aspoň raz za deň? Ak nie, napravte to najlepšie hneď dnes večer. Jedlo, ktoré si vychutnáte v spoločnosti všetkých členov domácnosti, vás zblíži a upevní rodinné vzťahy. Je zvláštne, že na tak dôležitú, a pritom jednoduchú vec sa často zabúda.

 • Obrázok Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad

  Aké povinné očkovania čakajú vaše dieťa? Prinášame kompletný prehľad

  K prvému povinnému očkovaniu dochádza u dieťaťa po dvoch mesiacoch od narodenia, posledné sa robí v jeho dvanástich rokoch. Okrem toho rodičia môžu dať dieťa zaočkovať aj nepovinne proti ochoreniam, ako sú chrípka, meningokokové nákazy či kliešťová encefalitída.

 • Obrázok Nájdite si čas na seba. Luxus? Nie, životná nutnosť

  Nájdite si čas na seba. Luxus? Nie, životná nutnosť

  Nájsť si čas na oddych alebo záľuby je pre mamu malých detí často nadľudská úloha. Od skorého rána do neskorého večera sa život odohráva pod tlakom rodičovských, pracovných a domácich povinností. Je toho tak veľa! Lenže ak sa budete zanedbávať, postupne stratíte radosť zo života, nastúpia únava a nervozita a v konečnom dôsledku to odnesú deti.

 • Obrázok Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Dá sa prežiť bez sladkostí? Deti sladké milujú a cukor je dôležitý. Nie je však sladké ako sladké, ani cukor ako cukor. Ten, ktorý sa v obrovských dávkach v sladkostiach z obchodov dostáva deťom, je jednoznačne škodlivý. Väčšina ľudí si však napriek tomu kladie za povinnosť obdarovať deti niečím sladkým.

 • Obrázok Cukrovku môžu dostať aj deti. Dbajte na to, aby sa hýbali a zdravo jedli

  Cukrovku môžu dostať aj deti. Dbajte na to, aby sa hýbali a zdravo jedli

  Cukrovka druhého typu už nie je len chorobou starších ľudí, ale stále častejšie sa objavuje aj u detí. Príčinou je najmä vyššia telesná hmotnosť, ktorá vyplýva z nedostatku pohybu a konzumácie nezdravej stravy s nadbytkom cukrov, tukov a bez zeleniny.

 • Obrázok Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  „Maťko v pôrodnici prešiel skríningom sluchu, vyšetrenie prebehlo štandardne. Podľa výsledkov vyšlo, že počuje. Keď v roku nereagoval na meno, nadobudli sme podozrenie, že niečo nie je v poriadku,“ hovorí Ľubka Majtánová, mamička chlapčeka, ktorý má ťažkú poruchu sluchu, ale vďaka včasnej pomoci je dnes schopný komunikovať takmer tak dobre ako jeho spolužiaci zo škôlky.

 • Obrázok Docentka Darina Chovancová: „Zažívame epidémiu predčasne narodených detí. Je to už každé deviate.“

  Docentka Darina Chovancová: „Zažívame epidémiu predčasne narodených detí. Je to už každé deviate.“

  Najmenšie dieťatko, o ktoré sa starali na jej klinike, vážilo 375 gramov. „Na Slovensku sa darí zachrániť čoraz viac nezrelých bábätiek, a to napriek chýbajúcim špecialistom i prístrojom," hovorí docentka Darina Chovancová, ktorá je prednostkou Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Ďalšie články v rubrike >