Akoby vypili 25 šálok kávy, toľko kofeínu dostanú predčasne narodené deti v prvých hodinách na svete

pt, 1. októbra 2020 o 04:40

Káva je obľúbeným nápojom mnohých dospelých, najväčšími konzumentmi kofeínu na svete sú však predčasne narodené bábätká. Bezprostredne po narodení dostanú dávku kofeínu, ktorá sa v prepočte na hmotnosť dieťaťa vyrovná 25 šálkam kávy pre dospelého.

Pre predčasne narodené deti je nesmierne dôležitý aj kontakt koža na kožu s matkou.

Foto: Občianske združenie Malíček

Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa kávy na to upozorňuje Občianske združenie Malíček, ktoré sa snaží pomáhať predčasne narodeným bábätkám a ich rodinám, predovšetkým v tom, aby mohli tráviť všetci spoločne prvé chvíle po narodení.

Predčasne narodené deti
 • Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa celosvetovo narodí každé 10. dieťa predčasne, čo je ročne 15 miliónov detí

 • Za posledných 30 rokov vzrástol počet predčasných pôrodov o 30 percent

 • Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, pričom každé 11. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva

 • 700 predčasniatok u nás patrí k najrizikovejším, ich váha nepresiahne 1500 g
 • Kofeín sa predčasne narodeným bábätkám podáva v prvých hodinách po príchode na svet. Je pre ne doslova „životabudičom“. Podporuje srdcovú činnosť, pomáha zvyšovať krvný tlak, zabezpečiť okysličenie mozgu a pľúc, keďže kvôli ich nezrelosti u nich dochádza k problémom s dýchaním a celkovému poklesu hladiny kyslíka v krvi.

  „Hneď po narodení dostane predčasniatko kofeín v dávke, ktorá by prepočítaná na kilo hmotnosti, predstavovala vypitie približne 25 káv pre dospelého človeka,“ vraví MUDr. Vanda Chovanová, primárka oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny DFN v Košiciach.

  Kofeín má podľa vedcov na ľudský organizmus pozitívne účinky, pôsobí ako stimulant, čím sa zlepšuje vitalita životne dôležitých orgánov. Chráni bunky pred rozkladom, čím pôsobí preventívne pred vznikom neurotických, srdcových a pohybových problémov a rovnako urýchľuje metabolizmus. Odporúčaná dávka pre dospelého človeka je najviac 350 - 400 mg kofeínu za deň.
  Vedeli ste, že...?
 • denne sa celosvetovo vypije 2,25 miliárd šálok kávy

 • objav kávy sa datuje do 9. stor. v Etiópii

 • plody kávovníka sú považované za ovocie


 • Pridajte komentár

  táto funkcia je len pre prihlásených

  Prihláste sa  Zdravie - ďalšie články

  • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

   Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

   Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

  • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

   Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

   Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

  • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

   Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

   Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

  • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

   „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

   Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

  • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

   ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

   Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

  • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

   Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

   „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

  • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

   Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

   V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

  Ďalšie články v rubrike >